پزشکی و سلامتیسلامتی و زیبایی

راه های انتقال ویروس آنفولانزا و ابتلا به سرماخوردگی

سرما خوردگی یک عفونت شایع در دستگاه تنفسی است. اگرچه بسیاری از مردم فکر می کنند که اگر در زمستان به اندازه کافی گرم نباشند و در معرض هوای سرد قرار گیرند، سرما خورده می شوند، اما این یک افسانه است.

مجرمان واقعی یکی  از ۲۰۰ نوع ویروس سرماخوردگی است. ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا عفونت های ویروسی بسیار مسری هستند و شما می توانید در هر زمانی از سال، نه فقط در زمستان، ویروس آنفولانزا را دریافت و دچار سرما خوردگی شوید. با این حال آنها در ماه های زمستان شایع تر هستند، احتمالا به این دلیل که مردم بیشتر در داخل خانه می مانند و در تماس نزدیک با یکدیگر هستند.

اگر سرما خوردگی یا آنفولانزا دارید و شما عطسه یا سرفه می کنید، قطرات کوچک مایع حاوی ویروس به داخل هوا وارد می شود. این قطره ها حدود ۱ متر گسترش می یابند و در مدت زمان کوتاهی در هوا قرار می گیرند جایی که آنها می توانند توسط شخص دیگری که ممکن است پس از آن آلوده شود تنفس شوند.

این قطرات کوچک مایع همچنین می تواند بر روی سطوح قرار بگیرند. هر کسی که این سطوح را لمس کند، اگر ویروس در دستان آن ها جذب شود و سپس بینی یا دهان خود را لمس کند، می تواند به سرما خوردگی مبتلا شده یا آنفولانزا را دریافت کند.

اگر شما سرما خورده هستید، دهان یا بینی خود را لمس کنید و قبل از اینکه دست های خود را بشوئید با یک فرد یا جسم، تماس پیدا کنید می توانید ویروس را به آن شخص یا شیء انتقال دهید. رعایت بهداشت خوب یکی از مهمترین راه های کمک به جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا  است.

اقلام روزمره در خانه و در مکان های عمومی شامل غذا، دستگیره های درب، کنترل از راه دور، گوشی های تلفن و صفحه کلید کامپیوترها به راحتی می توانند به وسیله این ویروس ها آلوده شوند.

 

ورود به کانال تلگرام مجله خبری تا نود

منبع
hellodoctor
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 11 =

بستن
بستن