پزشکی و سلامتیتغذیه و سلامتیسلامتی و زیبایی

اکسید نیتریک ؛ فواید و منابع تامین آن

اکسید نیتریک یک نوع مولکول، اکسید نیتروژن است که نقش مهمی در سلامت بدن  دارد. اگر چه از لحاظ فنی به عنوان  رادیکال آزاد طبقه بندی شده است، برای رگ های خونی و سلامت کلی سیستم گردش خون مهم است.

هنگامی که  مواد غذایی حاوی نیتروژن مصرف می کنید، یعنی نیترات و نیتریت، آنها می توانند به اکسید نیتریک (NO)تبدیل شوند. بدن ما همچنین می تواند اکسید نیتریک را با ترکیبی از اسیدهای آمینه خاص تولید کند. در نهایت آفتاب گرفتن کافی هم  سطح اکسید نیتریک بدن را  افزایش می دهد.پزشکان تجویز اکسید نیتریک یا مصرف نیترات برای بیماری های قلب و عروق برای نسل ها تجویز کرده اند. شما می توانید از طریق مکمل های خاص یا با تغییر رژیم غذایی  به غذاهای غنی از اکسید نیتریک،  دسترسی پیدا کنید.

منابع غذایی اکسید نیتریک

شکلات تیره
میوه های خانواده مرکبات
انار
اسفناج
چغندر
سیر
هندوانه
گردو

فواید نیتریک اکسید

جلوگیری از بیماری های قلبی
افزایش استقامت بدن
از بین بردن خستگی
میل جنسی

اکنون جزییاتی را در این مورد می پردازیم :
 

بیماری قلبی

شاید مهمترین تاثیر این مولکول بر روی  رگهای خونی باشد. اکسید نیتروژن یک وازودیلاتور طبیعی است، به این معنی که  با افزایش عروق خونی  فشار خون بالا را کاهش می دهد. همچنین از تجمع پلاک در رگ های خونی جلوگیری می کند که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

 

خستگی

مطالعات انجام شده نشان داده است که سطوح پایین  اکسید نیتروژن ( NO ) منجر به خستگی عضلانی و  عمومی می شود، به این دلیل که اکسیژن سیستم ارگانسی و سیستم عضلانی قادر به انجام کارش نیست

افزایش میل جنسی

با بهبود گردش خون، ترکیب اکسید نیتروژن (NO )می تواند باعث افزایش میل جنسی و روحیه در هر دو جنس شود، هرچند که بیشتر به مردان توصیه می شود. این می تواند از علائم ناباروری جلوگیری کند و راه حل های دارویی را برای ناتوانی جنسی جایگزین کند.

استقامت بدن

با گسترش رگ های خونی ,  خون  در  عضلات بهتر جریان پیدا می کند و باعث افزایش استقامت در طول تمرین شدید می شود.

عوارض جانبی اکسید نیتروژن

داشتن بیش از حد نیترات در بدن  نیز می تواند برخی از عوارض جانبی منفی مانند مشکلات دستگاه گوارش، عدم تعادل الکترولیتی و عوارض فشار خون  داشته باشد.

مشکلات معده: در برخی موارد، استفاده از این مکمل ها باعث افزایش فعالیت گوارشی می شود که می تواند موجب التهاب، گرفتگی، تهوع یا افزایش تعداد حرکات روده شود.

الکترولیتها: از آنجا که استفاده از اکسید نیتروژن می تواند ترکیب کلی شیمی در بدن را تغییر دهد، همچنین می تواند سطح الکترولیت ها را تحت تأثیر قرار دهد که می تواند کار سیستم عصبی و فشار خون را تحت تأثیر قرار دهد.

فشار خون: مصرف مکمل های این مولکول (یا پیش سازهای اسید آمینه)  به علت اثرات سوپراستولی اکسید نیتریک در صورت ایجاد آن در بدن می تواند منجر به کاهش خطرناک  فشار خون شود،

 

 

ورود به کانال تلگرام مجله خبری تا نود

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

بستن
بستن