اطلاعات عمومیپزشکی و سلامتیسلامتی و زیباییگوناگون

نشانه‌های عفونت بند ناف و نکاتی در خصوص مراقبت از بند ناف

جنین در داخل رحم مواد غذایی و اکسیژن لازم را طریق جفت که به دیواره داخلی رحم مادر متصل است، دریافت می‌کند. جفت از طریق بند ناف به شکم جنین متصل می‌شود. پس از تولد، بند ناف با گیره‌ای بسته شده و از نزدیک بدن نوزاد قطع می‌شود و به این ترتیب تکه‌ای از آن متصل به ناف کودک باقی می‌ماند که به مرور می‌افتد.

بند ناف معمولاً ظرف 3 تا 15 روز خشک شده و می‌افتد و جای آن به صورت زخمی باقی می‌ماند که ظرف چند روز خوب می‌شود.

به یاد داشته باشید که مهم‌ترین مسأله در نگهداری بند ناف قبل از افتادن آن، جلوگیری از عفونت است.

بند ناف را باید خشک و تمیز نگه داشت. در هنگام تعویض پوشک لبه بالای آن باید زیر بند ناف تا کرد تا بند ناف در معرض هوا قرار داشته باشد و با ادرار تماس پیدا نکند. زمانی که بند ناف می‌افتد، ممکن است پوشک کمی خونی شود که طبیعی است. از حمام کردن نوزاد در وان تا قبل از افتادن بند ناف باید خودداری کرد.

در هوای گرم فقط باید به نوزاد پوشک و لباسِ گشاد پوشاند تا جریان هوا زیر لباسش برقرار بوده و بند ناف سریع‌تر خشک شود. تا زمانی که بند ناف بیفتد باید از پوشاندنِ لباس‌های زیر دکمه‌دار به او خودداری کرد. هیچ‌گاه سعی نکنید بند ناف را با دست بکنید، حتی اگر خیلی شل شده باشد و تنها اتصال آن رشته‌ای نازک باشد.

گاهی بعد از افتادن بند ناف توده گوشتی کوچکی باقی می‌ماند که ممکن است خودش از بین برود و یا نیاز به درمان داشته باشد. این توده‌ها که «گرانولوم نافی» خوانده می‌شوند، مشکلی جدی نبوده و در داخل آن‌ها عصب وجود ندارد؛ بنابراین در صورتی که نیاز به درمان داشته باشند، درمان آن‌ها دردناک نخواهد بود.

در اتاق زایمان، متخصص زنان یا ماما برای جلوگیری از عفونت، بند ناف را پس از قطع کردن با مواد ضد عفونی‌کننده تمیز می‌کند. سال‌ها توصیه بر این بود که برای تمیز کردن بند ناف در روزهای بعد در خانه، از پنبه یا گاز آغشته به الکل یک یا دو بار در روز استفاده شود. بسیاری از متخصصین کودکان هنوز هم به این روش اعتقاد دارند، ولی امروزه بعضی دیگر معتقدند که بهتر است بند ناف را‌‌ رها کرد تا خودش خشک شود و بیفتد. دلیلِ این اعتقاد جدید نتایج مطالعه‌ای که در سال 1998 در کانادا انجام شد.

در این مطالعه چنین نتیجه‌گیری شد که ترمیمِ بند ناف‌هایی که به حال خود‌‌ رها می‌شوند، 8 روز طول می‌کشد، در صورتی که این زمان برای بند ناف‌هایی که با الکل تمیز شده بودند 10 روز بود (در هیچ کدام از 1800 نوزادی که این مطالعه بر روی آن‌ها انجام شده بود، عفونت دیده نشد).

یکی از دلایلی که بعضی متخصصین کودکان هنوز هم روش تمیز کردن با الکل را توصیه می‌کنند، این است که بند ناف‌هایی که با الکل تمیز نمی‌شوند، گاهی ترشحات و بویی بد دارند. از سوی دیگر بسیاری از این متخصصین معتقدند که اختلاف دو روز در زمان ترمیم، اختلافِ چندان قابل توجهی نیست.

علائم عفونت بند ناف

در صورتی که هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید:
تب یا بد حال بودن نوزاد
تورم یا قرمزی ناف یا اطراف آن
وجود چرک

مراقبت از بند ناف

بند‌ناف را خشک و تمیز نگه دارید. از الکل استفاده نکنید مگر به دستور پزشک و به طریقه صحیح. بند ناف را از بالای پوشک بچه دور نگه دارید . اگر بند ناف بیش از حد اصطکاک یابد ، ممکن است زودتر کنده شده و خونریزی کند.

 بند ناف را با پوشک نپوشانید. اگر بند ناف در معرض هوا باشد زودتر خشک می شود.
کمی ترشح مایع طبیعی است . این مایع معمولا از پایه بند ناف ترشح می شود. این ترشح به سادگی پاک می شود و نباید بین دو بار تمیز کردن بند ناف میزان این مایع ترشح شده زیاد باشد.

وجود بند ناف مانعی برای استحمام نوزاد نیست.

– مهمترین نکته در مراقبت بند ناف تمیز و خشک نگه داشتن ان است

– زدن هر ماده اعم از الکل بتادین و گاهی حتی روغن زرد به بند ناف مطلقا ممنوع است

– موقع تولد بعضی بیمارستانها با یک کلامپ پلاستیکی و بعضی با یک نخ ضخیم ناف را میبندند .این مجموعه را با یک گاز پارچه ای میبندند که این گاز میتواند مخزن عفونت ثانوی باشد و اگر در بیمارستان باز نشده بود در منزل باید باز شود

– ناف هیچوقت نباید زیر پوشک قرار گیردباید نوزاد طوری پوشک شود که ناف خارج پوشک باشد

– بستن ناف بند کار اشتباهی است حتی در فتق نافی

– در صورت ترشح سبز رنگ یا چرکی بند ناف یا قرمزی پوست اطراف ناف به پزشک مراجعه کنید

– بعد از افتادن ناف ممکن است تا چند روز ترشح مختصر خونابه ای (فقط در حدی که لباس نوزاد را یک لکه کوچک بیندازد )داشته باشد که طبیعیست ولی در خونریزی واضح مراجعه به پزشک لام است

– در فتق نافی هیچگاه نباید ناف بند استفاده شود و مراجعه به پزشک جهت بررسی ازمایشگاهی (تیرویید) لازم است البته در حال حاضر بجز موارد خاص جراحی توصیه نمیشود./سایت پزشکان بدون مرز

ورود به کانال تلگرام مجله خبری تا نود

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هفت =

بستن
بستن