اطلاعات عمومیپزشکی و سلامتیسلامتی و زیباییگوناگون

همه چیز درباره بیماری هپاتیت c

هپاتیت C یک بیماری ویروسی است که از طریق تماس با خون و ترشحات بدن افراد مبتلا منتقل می شود. این بیماری در اکثر بیماران حالت مزمن پیدا کرده و تعدادی از این افراد در آینده دچار عوارض بیماری مانند سیروز یا سرطان کبد می شوند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، هپاتیت C توسط ویروس هپاتیت C که در سلول‌های کبد زندگی کرده و سبب بیماری کبدی می‌شود، ایجاد می‌گردد.

روش انتقال و سرایت بیماری:

ورود خون آلوده به خون شما سبب انتقال بیماری می‌شود.
تماس‌های معمولی مانند در آغوش گرفتن، بوسیدن، عطسه و سرفه کردن و یا استفاده از آب و غذای دیگران سبب بیمار شدن نمی‌شوند.

در معتادان تزریقی که از سوزن‌های تزریق مشترک استفاده می‌کنند، بالاترین میزان ابتلا به هپاتیت C وجود دارد.

قبلاً انتقال این ویروس از طریق خون‌ها و اعضای اهدایی آلوده صورت می‌گرفت اما در حال حاضر تمام خون‌ها و اعضای اهدا شده از نظر آلودگی با ویروس هپاتیت C آزمایش می‌شوند.
احتمال انتقال بیماری از طریق رابطه جنسی کم است خصوصاً اگر شما تنها با یک نفر و برای مدت طولانی رابطه داشته باشید. در هر حال شما می توانید از کاندوم استفاده کنید.

در موارد نادری، هپاتیت C از طریق مادر آلوده به نوزاد منتقل ‌می شود. احتمال انتقال ویروس از مادر باردار به جنین حدود ۵% می‌باشد و در زمان زایمان منتقل می شود و راهی برای کاهش خطر آن وجود ندارد.

شیردهی سبب انتقال ویروس نمی‌شود و در صورتی که نوک پستان مادر زخم یا خونریزی داشته باشد، احتمال انتقال بیماری وجود دارد.

اگر با فرد مبتلا به هپاتیت C زندگی می‌کنید نگران نباشید تنها وسائلی مانند تیغ اصلاح، مسواک، ناخن‌گیر که با خون تماس دارند را به صورت مشترک استفاده ننمائید.
علی‌رغم احتمال پایین انتقال هپاتیت C ، همسر و شریک جنسی، و اعضای خانواده باید از نظر ابتلا به هپاتیت C آزمایش شوند و در صورت نیاز تحت درمان قرار گیرند.

دوره کومون و بیماری‌زایی:

دوره کومون عبارت است از فاصله زمانی بین ورود ویروس به بدن تا بروز علائم بیماری که از ۲ هفته تا ۶ ماه متفاوت است. هر کس تست هپاتیت C او مثبت است می تواند بیماری را به دیگران منتقل کند.

پیشگیری

هپاتیت C واکسن ندارد اما می‌توان با اقداماتی از آن پیشگیری نمود.
از سوزن تزریق مشترک با دیگران استفاده نکنید.
اگر در مراکز بهداشتی درمانی شاغل می‌باشید برای تماس با خون بیماران، سوزن و وسایل برنده آلوده، حتماً از دستکش پلاستیکی استفاده نمائید.
در صورت تمایل به تاتو کردن، درمان با طب سوزنی و یا هر عملی که توسط فرو رفتن ابزار تیز و برنده در بدن صورت می‌گیرد، حتماً از تمیز بودن آنها اطمینان داشته باشید.

اگر آزمایش شما از نظر آلودگی به هپاتیت C مثبت است جهت جلوگیری از انتقال این ویروس به نکات زیر دقت کنید:

تیغ اصلاح، مسواک و ناخن‌گیر و هر وسیله‌ای که ممکن است به خون شما آغشته شده باشد را در دسترس دیگران نگذارید و با آب و صابون آنها را تمیز نگهدارید.
زخم‌ها و خراش‌ها و تاول‌های پوستی خود را بپوشانید.
حتماً مراقب تامپونها، دستمال‌های بهداشتی و باندهایی که با خون شما تماس دارند باشید.
از سرنگ مشترک با دیگران استفاده ننمائید.
از اهدا خون و اعضا به دیگران اجتناب نمائید.
می‌توانید به کودک خود شیر دهید اما باید دقت داشته باشید که نوک پستان‌های شما زخم و خراشی نداشته باشد.

علائم

دو فرم هپاتیت C وجود دارد: فرم حاد و فرم مزمن. فرم حاد یعنی اینکه اخیراً به هپاتیت C مبتلا شده‌اید در حالیکه در فرم مزمن، بیش از ۶ ماه از زمان ابتلا می‌گذرد. ۸۵% افراد مبتلا به هپاتیت C در نهایت به فرم مزمن مبتلا می‌شوند.

هپاتیت C اغلب بدون علامت است و اکثر افراد ۱۵ سال و یا بیشتر مبتلا به بیماری هستند که معمولاً بصورت اتفاقی طی انجام آزمایشات معمولی و یا اهدای خون، بیماری تشخیص داده می‌شود

بالا بودن آنزیم های کبدی می تواند اولین علامت بیماری باشد.
اگر بیمار علامت دار شود علائم عبارتند از:

خستگی
درد مفاصل
دل درد
خارش پوست
درد عضلانی
تیره شدن ادرار
یرقان و زردی ( زرد شدن سفیدی چشم و پوست)

هپاتیت C معمولاً باعث تخریب تدریجی کبد شده و حدود ۲۵% افراد با هپاتیت C مزمن بعد از حدود ۲۰ سال به آسیب جدی کبد ( نارسایی کبد) یا سیروز و سرطان کبد مبتلا می‌شوند.

علائم سیروز عبارتند از:

قرمزی کف دستان بعلت اتساع و گشاد شدن عروق کوچک
شبکه‌های عروقی که منظره‌ای شبیه عنکبوت زیر پوست ایجاد می‌کنند ( مخصوصاًدر پوست قفسه سینه، شانه‌ها و صورت)

بزرگ شدن شکم
تحلیل رفتن عضلات
خونریزی گوارشی بعلت اتساع وریدهای گوارشی که می‌تواند خطرناک باشد.
آسیب به مغز و سیستم عصبی که آنسفالوپاتی نامیده می‌شود که سبب مشکلاتی از جمله گیجی، عدم تمرکز و اختلال حافظه می‌شود.

به پزشک مراجعه کنید در صورتی که:

در صورتی که در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C هستید.
در تماس با هپاتیت C بوده اید.
علائم هپاتیت C را دارید.
آزمایش خون شما برای هپاتیت C مثبت بوده است.

آزمون های تشخیصی

گرفتن شرح حال و انجام معاینه دقیق پزشک را در تشخیص هپاتیت C یاری می‌کند و اگر به هپاتیت C مشکوک شد یک آزمایش خون جهت ارزیابی وجود آنتی‌بادی ضدویروس هپاتیت C درخواست می‌کند.

که درصورت مثبت بودن نتیجه این آزمایش، آزمایش دیگری جهت بررسی ژنتیکی ویروس (RNA) انجام می‌شود. که آزمایش آنتی‌بادی، ابتلای قبلی و آزمایش ژنتیکی فعال بودن هپاتیت C در حال حاضر و نوع ویروس هپاتیت C را نشان می‌دهد.

در صورت مثبت بودن آزمایشات فوق، ممکن است پزشک بیوپسی از کبد (نمونه‌گیری از کبد)انجام دهد برای این که مشخص شود آیا ویروس به کبد شما آسیبی رسانده یا نه. در طی بیوپسی، از بین دنده‌ها سوزنی وارد کبد کرده و نمونه تهیه می‌کند و نمونه را زیر میکروسکوپ بررسی خواهد کرد.

ممکن است پزشک سی‌تی‌اسکن و MRI یا سونوگرافی نیز جهت بررسی احتمالی سرطان کبد درخواست نماید.

درمان و مراقبت در منزل:

روش‌های زیر وضعیت روحی و جسمی شما را بهبود بخشد:

کم کردن تحرک: کاهش فعالیت‌ها و استراحت بیشتر در رفع خستگی شما کمک کننده است با کمک دیگران برنامه کاری خود را سبک‌تر و قابل انعطاف‌تر نمائید.

ورزش: ورزش می تواند انرژی شما را افزایش داده و افسردگی را کاهش دهد. ورزش آئروبیک بسیار مناسب است. فردای روز مصرف پگ اینترفرون از ورزش هایسنگین خود داری کنید.

برنامه غذایی مرتب و مقوی: بی‌اشتهایی و حالت تهوع در هپاتیت C رخ می‌دهد در این صورت باید تعداد وعده‌ها بیشتر شده و مقدار غذا در هر وعده کم شود. اگر بعدازظهرها دچار حالت تهوع می‌شوید وعده غذایی مقوی و کاملی را صبح استفاده کنید. رژیم غذایی مناسب عبارت است از استفاده زیاد از سبزیجات و میوه‌ها و محدود کردن قندها و چربی‌ها. اگر سیروز دارید مصرف نمک و پروتئین زیاد، خوب نیست.
اجتناب از الکل و داروها: الکل و برخی داروها سبب آسیب‌ رساندن به کبد می‌شوند اجتناب از آنها در صورت ابتلا به هپاتیت C امری ضروری است. در مورد الکل و داروهای مورد استفاده خود با پزشک صادق باشید و اگر تصمیم به ترک اعتیاد خود به این مواد را دارید با پزشک خود مشورت کنید. در مورد تمام داروهای نسخه شده و حتی گیاهی نیز با پزشک خود مشورت نمائید.

کنترل خارش بدن: در صورت ابتلا به خارش بدن حتماً با پزشک خود مشورت نمائید تا داروی مناسب برای شما تجویز شود. به دستورات درج شده روی بسته دارو عمل کرده و در صورت بروز هرگونه عارضه مصرف دارو را قطع نمائید.

کمک گرفتن برای رفع افسردگی: افسردگی در تمام بیماری‌های مزمن و طولانی مدت ممکن است رخ دهد و یا افسردگی می‌تواند یکی از عوارض داروهای ضدویروسی استفاده شده در درمان هپاتیت C باشد. حتماً در مورد دریافت داروهای ضدافسردگی و یا مشاوره روانی با پزشک خود مشورت نمائید.

کسب اطلاعات در مورد بیماری: داشتن اطلاعات بیشتر در مورد هپاتیت C شما را در کنترل بیشتر بیماری کمک می‌کند. اطلاعات بیشتر در تصمیم‌گیری بهتر برای درمان و تغییرات در نحوه زندگی (چه از نظر جسمی و چه از نظر عاطفی و روانی) کمک کننده خواهد بود.

 

 

ورود به کانال تلگرام مجله خبری تا نود

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + دوازده =

بستن
بستن