اخبار فناوریفناوری اطلاعاتگوناگونمتفرقه

افزایش سود در سومین گزارش مالی سونی در سال 2017

سونی سومین گزارش مالی خود در سال 2017 و دومین گزارش خود در سال مالی جاری را منتشر کرد. گزارش مالی سونی نشان میدهد همچنان اوضاع و احوال این شرکت وضعیت مطلوبی دارد.

جدیدترین گزارش مالی سونی نشان میدهد، سودآوری این شرکت در مقایسه با سه ماهه گذشته و حتی سه ماهه مشابه سال قبل رشد قابل توجهی داشته است. 204 میلیارد ین سود خالص در طول سه ماهه گذشته در حالی بدست آمده که سال گذشته، در همین بازه زمانی تنها 45 میلیارد سود خالص عاید سونی شده بود. این یعنی سودآوری سونی در این دوره نسبت به سال گذشته بیش از چهاربرابر بوده است.

سود عملیاتی سونی در این بازه زمانی به ۱.۸ میلیارد دلار رسیده و میزان فروشش نیز ۱۸.۳ میلیارد دلار عنوان شده است که این میزان افزایش سال به سال ۲۲.۱ درصدی را نشان می دهد.

درآمدهای سونی از بخش ارتباطات موبایل نیز نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل تقریبا بدون تغییر مانده است و بین ماه های جولای تا سپتامبر تنها ۳.۵ میلیون دستگاه موبایل توسط آن به بازار عرضه شده که این رقم صد هزار دستگاه کمتر از رقم فروخته شده توسط آن در مدت مشابه سال قبل است.

البته ناگفته نماند که افزایش قیمت برای قطعات اسمارت فون های سونی نیز بر کسب و کار این واحد که مدتی است بازی را به رقبا واگذار کرده اثرگذار بوده و باعث شده که فروش آن یک میلیون دستگاه کمتر از هدف از پیش تعیین شده یعنی برابر با ۱۵.۵ میلیون باشد.

واحد موبایل سونی پیش بینی کرده که مقدار فروش آن برای کل سال مالی ۲۰۱۷ میلادی (منتهی به ۳۱ مارس) به ۶.۸ میلیارد دلار برسد که این میزان حدودا ۳۵۲ میلیون دلار کمتر از رقم به دست آمده در ماه آگست است. اما طبق اعلام کمپانی مورد بحث سنسورهای موبایل بیشترین نقش را در سوددهی این شرکت داشته اند و از ۲ میلیارد دلار فرووش این واحد در بازه زمانی مذکور ۴۳۵ میلیون دلار سودزایی داشته اند.

گفتنی است بعد از تغییرات سازمانی مثبتی که در این شرکت اتفاق افتاد شاهد بهبود عملکرد آن در بازه زمانی سه ماهه قبل هستیم و حالا ارزش سهام این شرکت در بالاترین میزان خود ظرف یک دهه اخیر قرار گرفته. گفتنی است براساس استراتژی جدید، این شرکت بر آن شده تا تمرکز بیشتری را روی بخش های قدرتمند خود قرار داده و در عوض از میزان تمرکزش روی واحد موبایل بکاهد.

در سال جاری بخش های دیگر سونی وضعیت بسیار ایده آلی دارند. در بخش کنسول های بازی سونی 4.2 میلیون دستگاه پلی استیشن را عرضه کرده و سودآوری خالص این بخش نیز به عدد 54 میلیارد ین رسیده است. سونی حتی در این بخش هدف گذاری خود را بالابرده و قصد فروش 19 میلیون دستگاه از کنسول پلی استیشن 4 را دارد.

نکته بسیار مهم در گزارش مالی سونی، این است که تقریباً تمام بخش ها نسبت به دوره مشابه سال گذشته سودآوری بیشتری داشتند. علاوه بر بخش کنسول ها، بخش سرگرمی ها، دوربین، پیکچرز، موزیک، فناوری های نیمه هادی و سرویس های مالی همگی نسبت به سال گذشته اوضاع بهتری دارند.

نقطه عطف گزارش مالی جدید سونی این است که هدف گذاری این شرکت برای پایان سال 2017 نشان میدهد سودآوری بی سابقه ای در انتظار سونی است. سونی که با پیش بینی سودآوری 500 میلیارد ین سال 2017 را آغاز کرد، با نتایج بدست آمده در سه ماهه دوم، پیش بینی میکند که در پایان سال به 630 میلیارد ین سود خالص دست پیدا کند. گزارش مالی بعدی سونی در پایان ماه ژانویه منتشر میشود که وضعیت نهایی سونی را تا حد زیادی مشخص میکند.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 12 =

بستن
بستن