اخبار فناوریاینترنت و شبکهفناوری اطلاعاتگوناگون

جریمه تلگرام به دلیل عدم همکاری اطلاعاتی با دولت روسیه

تیر ماه گذشته بود که مقامات دولت روسیه با تهدید مدیران نرم افزار پیام رسان تلگرام اعلام کردند این برنامه به محلی مناسب برای رد و بدل کردن اطلاعات مجرمانه توسط تروریست ها تبدیل شده و این افراد از تلگرام برای سازماندهی عملیات خرابکارانه خود استفاده می کنند.

در توضیحات مقامات امنیتی روسیه آمده بود که در صورت عدم همکاری تلگرام برای در اختیار قرار دادن اطلاعات کاربران و صدور دسترسی رصد پیام های ارسالی و دریافتی کاربران، برخورد سختی با این اپلیکیشن صورت خواهد گرفت.

حالا و در شرایطی که تقریبا سه ماه از این ماجرا می گذرد، دادگاهی در مسکو این اپلیکیشن پیام رسان را به پرداخت 800000 روبل (معادل 14000 دلار) به دلیل عدم همکاری با دولت روسیه و ارائه دسترسی های لازم برای رمزگشایی از پیام های کاربران مشکوک محکوم کرده است. البته این جریمه برای تلگرام چندان سنگین به حساب نمی آید. پیشتر تصور میشد در صورت عدم همکاری مدیران این پیام رسان با دولت روسیه، تلگرام در این کشور به صورت کلی فیلتر شود اما در حال حاضر چنین اتفاقی به صورت گسترده صورت نگرفته است. پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام، در پستی که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی روسی VK در پاسخ به این رای منتشر کرد آورده است که درخواست سازمان امنیتی و اطلاعاتی FSB روسیه کاملا غیر منطقی می باشد و تلگرام از نقطه نظر فنی امکان در اختیار قرار دادن کلیدهای رمزگشایی کننده از پیام های کاربران را ندارد. او در پست خود از وکلای مستقل درخواست کرده در صورتی که قادر به حل مشکل قضایی این اپلیکیشن در روسیه هستند با وی مکاتبه کنند. به نظر می رسد با وجود سنگین نبودن جریمه مالی، تلگرام قصد دارد روش های قانونی را برای عدم ایجاد درگیری و تنش بیشتر در روسیه دنبال نماید.

منبع
sakhtafzarmag
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

بستن
بستن