پزشکی و سلامتیتغذیه و سلامتیسلامتی و زیباییورزش و سلامتی

دلایل خستگی و خواب آلودگی در طول روز

خستگی بین روز محصول الگوی زندگی مدرن و امروزی است که همیشه ما را از تحرک باز می‌دارد. حتما در اداره و ساعات کار متوجه همکاران خود شده‌اید که پشت سر هم قهوه و یا چای می‌نوشند تا از این سستی و خواب آلودگی خلاصی یابند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، بعد از ناهار و زمانی که به ساعات نیمه روز نزدیک می‌شویم، چه اتفاقی می‌افتد که احساس خستگی و کسالت بر ما چیره می‌شود به طوری که حتی صدای تیک تیک ساعت را نیز می‌شنویم و به فکر چاره‌ای برای این خستگی می‌افتیم.

دلایل این خستگی و خواب آلودگی عبارتند از:

◉ نداشتن خواب کافی و مطلوب در هنگام شب؛

اکثر ما کار را به خانه می‌بریم. همین طور حرف زدن با تلفن و کار با لپ‌تاپ و رایانه را در منزل هم ادامه می‌دهیم و بدون توقف تا نیمه شب تلویزیون تماشا می‌کنیم. با این کار خود را از ساعات اولیه خواب شبانه که تاثیر بسزایی در آرام کردن و ترمیم اعصاب خسته و سرحال کردن بدن دارد محروم می‌کنیم.

اگر به طور منظم دیر بخوابیم و صبح زود بیدار شویم تا به سرکار برسیم، باعث می‌شود که خیلی زودتر در طول روز خسته شویم. بنابراین توصیه می‌شود حداقل 7 تا 8 ساعت خواب شبانه آرام و بدون آشفتگی داشته باشید و سعی کنید تلفن همراه خود را نیز خاموش کنید.

◉ نداشتن زمانی برای ورزش و بازی کردن

بدون شک بدن شما بدون ورزش زودتر خسته و فرسوده می‌شود. درست است که ساعات اولیه صبح پرترافیک‌ترین ساعات کاریست اما حتی از یک فرصت اندک نیز استفاده کنید و خود را از یک نرمش ساده، پیاده‌روی کوتاه یا دویدن مختصر روی تردمیل محروم نکنید.

همچنین این تفکر اشتباه را از خود دور کنید که تاثیر ورزش و تحرک در ساعات بعدازظهر نصف تاثیر ورزش صبحگاهی است چون باید هر زمانی را برای ورزش کردن غنیمت بشمارید در غیر این صورت هیچگاه از مزیت هورمون‌های شادی که بدن را سرزنده و شاداب می‌کنند بهره‌مند نخواهید شد.

◉ اضطراب و نگران دائمی را از خود دور کنید

استرس بیش از حد و طولانی مدت نه تنها فشارخون را بالا می‌برد بلکه باعث کاهش تمرکز می‌شود. سعی کنید با تکنیک‌های مختلف خود را شاد و عاری از تنش نگه دارید. به شغل خود، خانواده و اطرافیان خود افتخار کنید. با این کار نگرانی‌های خود را پایان خواهید داد.

◉ نداشتن زمانی برای خوردن یک صبحانه کامل و متعادل

بیشتر کسانی که هنگام بعدازظهر احساس خستگی می‌کنند افرادی هستند که به امید یک ناهار مفصل از صبحانه صرف‌نظر می‌کنند. نخوردن صبحانه موجب پرخوری در وعده ناهاری می‌شود و در نتیجه خستگی شما را تشدید می‌کند.

◉ توصیه‌هایی برای سرزنده و با نشاط ماندن در طول روز:

-‌ حتما به موقع از یک صبحانه متعادل استفاده کنید که حاوی انواع غلات ، لبنیات و میوه‌های مورد علاقه شما باشد.

– از نوشیدن زیاد قهوه یا چای بعد از صبحانه یا قبل از ناهار پرهیز کنید. چون این کار نه تنها اشتهای شما را به هم می‌ریزد بلکه شما را مضطرب می‌کند.

– در وعده ناهار غذای زیاد نخورید چون باعث می‌شود باقی روز احساس خستگی کنید. اما همین غذای مختصر باید حاوی مقادیر متعادلی از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها باشد.

– شب به اندازه کافی بخوابید.

– برنامه ورزشی داشته باشید.

– حداقل 8 تا 10 لیوان در طول روز آب بنوشید.

– بین صبحانه و ناهار تنقلات مصرف نکنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

بستن
بستن