فناوری اطلاعاتگوناگونموبایل و تبلت

رترین دوربین تلفن های هوشمند توسط DxO Mark (شهریور ماه 96)

وب سایت DxO Mark را می توان یکی از معتبر ترین مراجع بررسی و رده بندی دوربین های دیجتال در جهان دانست. این وب سایت مدت هاست که نتیجه بررسی های خود را در قالب جداول رده بندی برای معرفی بهترین دوربین های دیجیتال عکاسی منتشر می کند. اما در سال های اخیر و با افزایش کیفیت و دقت دوربین های به کار رفته در تلفن های هوشمند این بخش نیز به DxO Mark افزوده شده است.

اخیرا جدیدترین رده بندی متخصصین این وب سایت از برترین دوربین های به کار رفته در تلفن های هوشمند منتشر شده که توجه به آن نکات جالبی را در پی دارد. 

رتبه گوشی امتیاز
1 گوگل پیکسل 90
2 HTC U11 90
3 آیفون 7 پلاس 88
4 آیفون 7 85
5 گلکسی اس 6 82
6 آیفون 6 73
7 نوکیا 808 61

 

اولین نکته که درباره این فهرست به چشم می خورد تعداد اندک گوشی های آن است. DxO Mark در مقاله ای که به تازگی منتشر کرده از تغییر در سیستم آزمون خود خبر داده است و حالا ویژگی هایی نظیر رنگ تصاویر، فوکس خودکار در تصاویر، بافت عکس، نویز، عملکرد فلش، اثرات مصنوعی، عملکرد زوم و مهم تر از همه عملکرد بوکه در امتیازدهی به گوشی ها تاثیر دارند. در حال حاضر بسیاری از شرکت ها به صورت نرم افزاری قابلیت بوکه (تار شدن پس زمینه و برجسته تر شدن سوژه اصلی) را در دوربین های خود در اختیار کاربران قرار می دهند که می توان آن را تقلیدی برای یک قابلیت فیزیکی در دوربین های حرفه ای دانست. با این حال شرکت هایی مانند اپل و سامسونگ توانسته است بوکه را به صورتی کاملا حرفه ای عرضه کنند و همین باعث شده این بخش نیز تاثیری در امتیاز دریافتی دوربین های موبایل داشته باشد.

نکته دوم نیز درباره صدرنشینان است. در حالی که گلکسی اس 8 هنوز بازبینی نشده، نوت 8 مورد بررسی قرار نگرفته و آیفون X هم وارد بازار نشده تا بتوان آن را مورد بررسی قرار داد، همچنان پیکسل از گوگل صدرنشین این رده بندی است. پیکسل مدت هاست که از نگاه DxO mark بهترین دوربین بین همه گوشی های موبایل را در اختیار دارد و به نظر می رسد حداقل تا زمان عرضه نسل دوم این گوشی به بازار هم جایگاه خود را حذف کند. اما رسیدن U11 اچ تی سی به رده دوم می تواند خبری بسیار خوب برای طرفداران این برند باشد. HTC به دلیل مشکلات مالی خود نتوانسته آن طور که باید به تبلیغ قابلیت های گوشی جدید پرچم دار خود بپردازد و شاید رده بندی جدید DxO Mark بتواند فروش این دستگاه را دستخوش تغییر کند.

در هفته های آینده و با بروزرسانی امتیازات وب سایت DxO Mark با تست جدید برای همه گوشی ها، این پست نیز بروزرسانی خواهد شد و سایر دستگاه نیز وارد جدول رده بندی می شوند.

منبع
sakhtafzarmag
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

بستن
بستن