پزشکی و سلامتیسلامتی و زیبایی

بد خوابیدن چاق کننده است!

همانطور که خواب خوب یکی از عوامل اصلی زندگی سالم است، کیفیت نامناسب خواب پیامدهای بسیار بدی برای بدن دارد. به طوری که دانشمندان می گویند بد خوابیدن می تواند منجر به اضافه وزن شود.

به گزارش تلگراف، تعداد افراد چاق در سراسر جهان از دهه 80 میلادی دوبرابر شده است. بنابراین فهمیدن دلیل اضافه وزن مردم اثر بسیار مهمی برای سلامت عمومی دارد.

محققان دانشگاه لیدز با بررسی میزان خواب و مقدار مصرف غذا در 1615 نفر به نتایجی دست یافتند که تأیید می کند خواب ناکافی می تواند منجر به بیماری های مرتبط با سوخت و ساز از جمله دیابت شود. آنها شاخص های دیگر سلامت سوخت و ساز مانند فشار خون، کلسترول خون، قند خون و عملکرد تیروئید و نیز وزن و دور کمر را هم اندازه گیری و ثبت کردند.

یافته ها نشان داد کسانی که شب ها شش ساعت یا کمتر خوابیده بودند اندازه دور کمرشان 3 سانتی متر بیشتر از کسانی بود که 9 ساعت خوابیده بودند. خواب کوتاه تر با کاهش سطح کلسترول خوب هم در ارتباط بود. یعنی کلسترولی که به بیرون راندن چربی از بدن و حفاظت از آن در برابر بیماری قلبی کمک می کند.

البته این مطالعه هیچ رابطه ای میان خواب ناکافی و رژیم غذایی ناسالم پیدا نکرد که شگفتی محققان را برانگیخت. این درحالی است که مطالعات دیگر نشان داده بودند که خواب کوتاه می تواند منجر به انتخاب های نادرست غذایی و رژیم نامناسب شود اما این پژوهش جدید می گوید آنچه این اثر را موجب می شود خود خواب است.

بنابراین از آنجایی که این تحقیق نشان می دهد افرادی که خواب کمتر از دیگر شرکت کنندگان را گزارش کرده بودند و احتمال بیشتری می رفت که دچار اضافه وزن یا چاقی باشند این یافته ها اهمیت خواب کافی را نشان می دهد. اینکه چه مقدار می خوابیم قطعاً میان افراد مختلف متفاوت است اما بر سر اینکه 7 تا 9 ساعت خوابیدن بهترین میزان برای افراد بزرگسال است اجماع نظر وجود دارد.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 2 =

بستن
بستن