سلامتی و زیباییورزش و سلامتی

فواید شنا کردن برای سلامتی و تاثیر آن بر درمان و بهبود بیماری ها

شنا کردن یک راه تقریبا ایده آل برای ایجاد ظاهر مناسب است. اگر قبلا شنا نکرده اید، خیلی دیر نیست که شروع کنید و اگر شما دوست ندارید شنا کنید، طیف گسترده ای از تمرین های دیگر که می توانید در آب انجام دهید وجود دارد.

بهبود سلامت قلب

اگر به دنبال ورزشی هستید که ظرفیت قلب و ریه را بهبود بخشد، اما به مفاصل شما فشار وارد نکند، شنا یک انتخاب عالی است. مانند سایر ورزش های هوازی مثل راه رفتن، شنا می تواند آمادگی قلبی عروقی و همچنین سطح کلسترول بدن را بهبود بخشد. ۲۰ تا ۴۰ دقیقه شنای سریع کمک می کند که ضربان قلب شما افزایش یابد. ابتدا به آرامی شنا کنید، حتی ممکن است نیاز به استراحت داشته باشید و با گذشت زمان سرعت را بیشتر کنید. از آنجایی که شنا کردن نسبت به سایر ورزش ها فشار کمتری به قلب وارد می کند، ضربان قلب شما بالا نمی رود. این به این معنی است که میزان ضربان قلب شما بین ۱۰ تا ۲۰ ضربه در هر دقیقه خواهد بود.

کنترل قند خون و فشار خون

مطالعات متعدد نشان داده است که شنا می تواند شرایط مرتبط با سطح قند خون مانند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد، حتی اگر شناگران وزن و چربی بیشتری نسبت به دونده ها یا دوچرخه سواران داشته باشند. شنا در این زمینه مفید است، به این دلیل که نه تنها می تواند تمرین هوازی را فراهم کند، بلکه به دلیل مقاومت در برابر آب، باعث تشکیل عضلات در بدن می شود که به کنترل قند خون کمک می کنند. برخی تحقیقات دیگر نشان داده اند که  شنا می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

کنترل وزن

مطالعات بر روی اثرات شنا در وزن باعث دستیابی به نتایج متناقض شده است. در حالی که شنا کردن به صورت تفریحی کالری زیادی را می سوزاند (به طور متوسط ​​حدود ۶۰۰ کالری در ساعت بسته به نوع و شدت حرکت)، شناگرهای تفریحی تمایل کمتری به انجام سایر فعالیت های هوازی نظیر راه رفتن، دوچرخه سواری و دویدن دارند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اشتها پس از شنا افزایش می یابد. شما کالری بیشتری را در شنای پروانه یا قورباغه سریع می سوزانید. خوب است که چند شنای مختلف را برای انجام یک تمرین خوب و متعادل اجرا کنید. حتی اگر شنا به شما کمک نمی کند وزن خود را کاهش دهید، می تواند به کاهش چربی بدن و دور کمر کمک کند، در حالی که تمام عضلات اصلی (بازوها، شانه ها، باسن، پا) را قوی می کند.

آرتریت و تسکین درد

محققان عموما تمرینات شنا و آب را برای افرادی که مبتلا به آرتریت یا سایر مشکلات اسکلتی عضلانی هستند، مخصوصا اگر آنها دارای اضافه وزن باشند، توصیه می کنند. ورزش در آب گرم، به ویژه می تواند سفتی و درد مفصلی را کاهش و انعطاف پذیری را افزایش دهد. حرکت در اطراف آب آسان تر است و آب به کاهش بار بر روی زانو و سایر مفاصل، کمک می کند. بسیاری از انواع ورزش های سبک برای درد کمر مناسب هستند، اما تمرینات داخل آب یکی از بهترین ها هستند.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ نشان داد که ورزش های آبی برای درد مزمن کمر نسبت به یک برنامه تمرینی در روی زمین موثرتر هستند. همچنین در سال ۲۰۰۹، یک مقاله بررسی شده در بلژیک درباره توان بخشی بالینی، شواهد کافی را در مورد این که ورزش آبی یک راه امن و موثر برای از بین بردن کمر درد مزمن است ارائه می کند و یک مطالعه در کشور سوئد در سال ۲۰۰۶ نشان داد که تمرینات درون آب باعث بهبود کمر درد در زنان باردار می شود. فعالیت در آب باعث کاهش فشار در ستون فقرات، تسکین و آرامش عضلات و انعطاف پذیری بهتر مفاصل می شود.

نکته منفی این موضوع این است که تمرینات شنا و آبی فشار وزن را از بین می برند و در نتیجه، بر خلاف تمرینات قدرتی، استخوان ها را تقویت نمی کنند.

 

ورود به کانال تلگرام مجله خبری تا نود

منبع
hellodoctor
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

بستن
بستن