اطلاعات عمومیپزشکی و سلامتیسلامتی و زیباییگوناگون

علت عرق سرد کردن چیست؟ نشانه‎ها , پیشگیری و درمان

عرق سرد ناشی از استرس ناگهانی و قابل توجهی است که می تواند منشا جسمی یا روحی یا ترکیبی از هر دو باشد. به طور متوسط ​​افراد دارای ۲ تا ۴ میلیون غده عرق هستند.

دو نوع مختلف از غدد عرق وجود دارد: اکریئن، که در سراسر بدن یافت می شود و به کنترل دمای بدن کمک می کند و آپوکرین که عمدتا در ناحیه کشاله ران و زیر بغل قرار دارند.

عرق تولید شده توسط غدد عرق اکریئن عمدتا آب است که کمک می کند تا بدن خنک نگه داشته شود. گرچه گاهی اوقات گرما باعث ایجاد ترشحاتی از غده آپوکرین می شود، این غدد معمولا توسط استرس و تغییرات هورمونی فعال می شود، به همین دلیل آنها در ایجاد عرق سرد نقش عمده ای را ایفا می کنند.

نکاتی سریع در مورد عرق سرد:

عرق معمولا باعث خنک نگه داشتن بدن می شود.

زیاد شده استرس فرد، معمولا باعث عرق سرد می شود.

بهترین درمان برای عرق سرد، رفع مشکلی است که باعث بروز آن شده است.

علل عرق سرد کردن چیست؟

اضطراب و استرس، رایج ترین علت ترشح عرق سرد است. سایر شرایط و شرایطی که موجب عرق سرد می شوند عبارتند از:

اختلالات اضطرابی:

عرق سرد می تواند نشانه ای از حملات هراس، اضطراب اجتماعی و اضطراب عمومی باشد. افراد مبتلا به عرق سرد که دچار استرس و اضطراب زیادی هستند، باید یک متخصص برای کشف گزینه های درمان را ببینند.

درد و شوک:

عرق سردی که همراه با درد است، اغلب به علت حوادث یا سایر صدمات، می تواند نشانه ای از افزایش ضربان قلب، نرسیدن خون به ارگان های اصلی و فشار خون پایین باشد. درمان این عامل ضروری است و اگر درمان نشود، شوک می تواند کشنده باشد.

حمله قلبی:

عرق سرد می تواند یک نشانه هشدار دهنده از حمله قلبی باشد. اگر یک فرد به همراه عرق سرد، احساس درد در قفسه سینه داشته باشد، باید بلافاصله از مراقبت های پزشکی برخوردار گردد و به اورژانس مراجعه کند.

هیپوکسی:

هیپوکسی اصطلاحی فنی برای کمبود اکسیژن است که ممکن است در مناطقی از بدن رخ دهد و اکسیژن کافی به اندام های بدن نرسد. این عارضه ممکن است به دلیل انسداد، آسیب رسیدن و یا قرار گرفتن در معرض سموم یا آلرژن ها رخ دهد. این می تواند باعث بروز عرق سرد شود و نیاز به درمان فوری دارد.

هیپوگلیسمی:

هیپوگلیسمی به عنوان گلوکز خون پایین شناخته شده است، زمانی که قند خون یک فرد پایین تر از حد نرمال باشد، هیپوگلیسمی اتفاق می افتد. این وضعیت برای افراد مبتلا به دیابت خطرناک است.

گرگرفتگی، عرق شبانه و یائسگی:

تغییرات در میزان هورمون مرتبط با یائسگی و پرهننسپوز می تواند منجر به عرق سرد شود.

عفونت:

عرق کردن می تواند نشانه ای از پاسخ بدن به بسیاری از عفونت های مختلف، از جمله سل و HIV باشد.

علائم عرق سرد کردن

معمولا عرق سرد کردن ، نشانه ای است که بدن در حال مبارزه با یک عامل خارجی است. پاسخ های فیزیکی ناشی از پاسخ استرس عبارتند از:

  • ضربان قلب سریع تر
  • تنفس سریع تر و کوتاه
  • کاهش جریان خون به سیستم گوارش، منجر به کم شدن بزاق و خشکی دهان می شود
  • آزادی اندورفین ها
  • باز شدن غده عرق

عرق سرد متفاوت از عرق عادی بدن است، زیرا عرق سرد به عنوان بخشی از واکنش خنک کننده بدن تولید نمی شوند. این بدان معنی است که افرادی که در معرض عرق سرد قرار دارند ممکن است دارای پوستی خنک و سرد باشند و ممکن است احساس سردی کنند. گاهی اوقات پوست ممکن است کمی زرد و بی حال به نظر برسد.

عوارض عرق سرد کردن

عرق سرد کردن به تنهایی معمولا به عوارضی منجر نمی شود. با این حال، اگر عرق سرد ناشی از شرایط بهداشتی درمانی مانند بیماری قلبی باشد، عوارض تهدید کننده زندگی می توانند بروز کنند. همچنین، به دلیل اینکه پوست اغلی مرطوب و خیس می شود، امکان رشد عفونت های قارچی و عفونت های پوستی وجود دارد.

درمان عرق سرد

درمان های مشترک برای عرق سرد عبارتند از:

درمانهای خانگی

راهنمایی های زیر می تواند به افراد کمک کند تا از عرق سرد کردن جلوگیری کند:

نگه داشتن پوست تمیز و خشک:

حمام کردن و استفاده از صابون ضد باکتری می تواند به افراد کمک کند که عرق سرد کنند. اطمینان از خشک بودن پوست، محافظت از پوست، کاهش باکتری های بدن، به سلامت بیشتر پوست و کاهش عرق کمک می کند.

کفش های مناسب:

پوشیدن کفش مناسب به همراه جوراب، کمک می کند تا از عرق کردن پا جلوگیری شود.

پوشیدن جوراب جذب کننده:

جوراب های پشمی و جوراب های مناسب ورزش، رطوبت بیشتری را جذب می کند و برای افرادی که زیاد عرق سرد می کنند، مفید می باشد.

پیدا کردن راه هایی برای استراحت:

تمرین یوگا، مدیتیشن و بیوفیدبک می تواند به افراد کمک کند برخی از استرس هایی را که باعث عرق سرد می شود را کاهش دهد.

تنظیم رژیم غذایی:

برخی از غذاها و نوشیدنی ها، مانند نوشیدنی های کافئین دار، می تواند بیشتر ایجاد عرق کنند، بنابراین کاهش مصرف این مایعات، می تواند موجب کاهش شدت عرق سرد شود.

 

ورود به کانال تلگرام مجله خبری تا نود

منبع
hellodoctor
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 8 =

بستن
بستن