اطلاعات عمومیپزشکی و سلامتیسلامتی و زیباییگوناگون

عوارض قرص متفورمین

قرص متفورمین یک نسخه تجویزی است که در درجه اول برای مدیریت دیابت نوع ۲ استفاده می شود. قرص متفورمین به طور گسترده استفاده می شود و یک ابزار موثر برای کاهش سطح قند خون است که به تنهایی یا به همراه قرص های دیگر یا انسولین استفاده می شود.

اثرات جانبی گوارشی

شایعترین عوارض جانبی قرص متفورمین شامل ناراحتی گوارشی (GI)، از جمله اسهال، تهوع، استفراغ، گاز و درد شکمی است. یک آزمایش پیشگیری از دیابت، که در شماره آوریل ۲۰۱۲ در مورد “مراقبت از دیابت” منتشر شد، خاطر نشان کرد که ۹٫۸ درصد از مصرف کنندگان متفورمین تحت تاثیر عوارض جانبی GI هستند. این عوارض جانبی معمولا در ابتدای درمان متفورمین رخ می دهد و زمانی که بدن به دارو عادت می کند، از بین می رود. مصرف متفورمین با غذا و دوز های متفاوت به تدریج افزایش می یابد که همچنین به کاهش این عوارض جانبی کمک می کند. قرصهای دارویی تمدید شده، مانند متفورمین( XR Glucophage XR، Glumetza یا (Fortamet ممکن است در معده ساده تر هضم شود – و گزینه جایگزین مناسب برای کسی است که عوارض جانبی متفورمین معمولی را تجربه کرده باشد.

دیگر عوارض جانبی کمتر

همانند بسیاری از داروها، لیست بالقوه عوارض جانبی طولانی است. در تجزیه و تحلیل مطالعات متعدد منتشر شده در شماره “مراقبت از دیابت” در فوریه ۲۰۱۲، درک عوارض جانبی ناشی از مصرف متفورمین، در حالی که از اختلالات گوارشی کمتر رایج هستند، عبارتند از سرگیجه، سردرد، تشنگی، دستگاه ادراری عفونت، فشار خون بالا و سرفه. اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) اطلاعات تجویزی که در DailyMed منتشر شده است، سایر عوارض جانبی از جمله مدفوع غیر طبیعی، درد عضلانی، مشکل تنفس، تغییر ناخن، بثورات، نعریق بیشتر، تغییرات طعم، ناراحتی در قفسه سینه، احساس ناراحتی عمومی و سستی در کمتر از ۵ درصد از کاربران رخ داده است. همانند عوارض جانبیGI، وقوع این عوارض جانبی ممکن است به دوز مرتبط باشد.

کم خونی و قند خون پایین

مصرف متفورمین با افزایش خطر ابتلا به کم خونی مرتبط با کمبود ویتامین B12 همراه است. تجزیه و تحلیل ۶ مطالعه که در شماره ژوئن ۲۰۱۴ “PLoS One” منتشر شد، نتیجه گرفت که متفورمین می تواند سطح ویتامین B12 را کاهش دهد و برای تایید این یافته ها، مطالعات خوبی انجام شده است. توجه داشته باشید که متفورمین نیز در تری گلیسیرید ۸۵۰ میلی گرم و ۱۰۰۰ میلی گرم در روز با دوز حداکثر ۲۵۵۰ میلی گرم در دسترس است و این تحقیق نشان می دهد که کاهش میزان ویتامین با نوع دوز مرتبط است.

با توجه به شماره «مراقبت از دیابت» در فوریه ۲۰۱۲، هیپوگلیسمی یا گلوکز خون پایین نیز یک اثر جانبی منفی است. با این حال، هیپوگلیسمی یک اثر جانبی نادر استفاده از متفورمین است، زیرا مکانیسم عمل این دارو سبب افزایش سطح انسولین خون نمی شود، عارضه جانبی هیپوگلیسمی بیشتر زمانیکه متفورمین با سایر داروهای دیابت، مانند انسولین یا سولفونیل اوره – قرص هایی که باعث افزایش تولید انسولین در بدن می شود، ترکیب شود رخ می دهد.

اسیدوز لاکتیک

از آنجا که متفورمین باعث افزایش سطح لاکتات خون می شود، بر اساس گزارش سال ۲۰۱۶، “متابولیسم “MALA اسیدوز لاکتیک مرتبط با متفورمین (MALA) یک عارضه جانبی ناسازگار و حیاتی است که در کمتر از ۱۰ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ کاربر در سال اتفاق می افتد. خطر زمانی است که متفورمین یا لاکتات به درستی از خون پاک نمی شود، بیماری کلیوی یا کبدی شدید و یا مواردی که باعث کاهش عملکرد کلیه می شوند از جمله جراحی، بیماری شدید و یا استفاده از رنگ کنتراست برای مطالعات تصویربرداری، نارسایی احتقانی قلب، مصرف بیش از حد الکل، آلودگی شدید خون و یا افزایش سن می تواند خطر MALA را افزایش دهد. این می تواند علائمی مانند مشکلات تنفسی، سرگیجه، ضربان قلب نامنظم و ضعف شدید ایجاد کند و درمان فوری پزشکی برای مدیریت این بیماری ضروری است.

هشدارها و اقدامات احتیاطی

متفورمین دارویی است که به طور گسترده مصرف شده و اغلب به خوبی تحمل می شود. علائم GI  شایع هستند، اما اغلب موقت هستند، اگر چه برخی از افراد مصرف کننده متفورمین ممکن است عوارض جانبی مداوم داشته باشند. اکثر واکنش های جانبی متفورمین با دوز مرتبط هستند و قرص ۵۰۰ میلی گرم  عوارض جانبی کمتر را ایجاد می کند. علیرغم خطر نادر MALA، FDA دستورالعمل های تجویزی مبتنی بر شواهد را برای پزشکان در استفاده به منظور به حداقل رساندن این خطر ارائه می دهد. این رهنمودها شامل میزان تضعیف عملکرد کلیه، و توصیه هایی برای نظارت مداوم بر عملکرد کلیه ها است. اگر در مورد استفاده از متفورمین دچار نگرانی هستید یا اگر در معرض عوارض جانبی باشید، با پزشک خود صحبت کنید.

 

ورود به کانال تلگرام مجله خبری تا نود

منبع
hellodoctor.ir
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

بستن
بستن