سخت افزارفناوری اطلاعاتگوناگونموبایل و تبلت

سفارش ساخت کوالکام اسنپدراگون 855 بجای سامسونگ به TSMC واگذار میشود

هنوز چیپ اسنپدراگون 845 از گرد راه نرسیده است که شایعات درمورد چیپ بعدی کمپانی کوالکام، اسنپدراگون 855، در حال قوت گرفتن است.

کوالکام دو نسل است که در پردازنده های خود از لیتوگرافی یا معماری ساخت 10 نانومتری استفاده می کند. به این معنا که کوچکترین فاصله ی میان کوچکترین اجزای پردازشی پردازنده برابر با 10 نانومتر می باشد. هرچه این فاصله کمتر باشد، انرژی کمتری برای ارتباط اجزای مختلف پردازنده لازم است که در نهایت باعث بهینه سازی مصرف انرژی چیپ می شود. با وجود مشکل باتری در بسیاری از گوشی های هوشمند، مصرف انرژی پایین تر به وسیله ی سخت افزار یک امر حیاتی به نظر می رسد.

به نظر میرسد که این کمپانی قصد دارد تا چیپ اسنپدراگون 855 را با لیتوگرافی 7 نانومتری عرضه کند. درصورتی که چنین اتفاقی بیفتد، اسنپدراگون 855 یک پردازنده ی انقلابی در سری پردازشگرهای اسنپدراگون خواهد بود.

در حالی که سامسونگ وظیفه ی تولید چیپ های اسنپدراگون 835 و 845 را برعهده داشته است، حالا به نظر می رسد که کوالکام برای ساخت اسنپدراگون 855 در سال 2018، برنامه ی جدیدی دارد. بر اساس گزارش های منتشر شده، این کمپانی قصد دارد تا سفارش ساخت این پردازنده را به جای سامسونگ به TSMC واگذار کند. همچنین، به نظر می رسد که وظیفه ی طراحی مودم در این چیپ نیز به TSMC واگذار شود.

TSMC یکی از کمپانی های معروف ساخت پردازنده در دنیا است که پیشتر همکاری بسیار موفقی را با کمپانی اپل در ساخت سری چیپ های A این کمپانی داشته است.

بدون تردید در صورتی که TSMC موفق به جلب نظر کوالکام برای واگذارکردن تولید اسنپدراگون 855 به این کمپانی بشود، سود عملیاتی بزرگی در انتظار آن خواهد بود. چراکه سری چیپ های اسنپدراگون هر سال به شکل گسترده ای در پرچمداران اندرویدی استفاده می شود و در حقیقت محبوب ترین پردازنده ی موبایل در جهان به شمار می رود.

علاوه بر این، در صورت تولید اسنپدراگون 855 به وسیله ی TSMC، این کمپانی به دلیل جلب اعتماد اپل و کوالکام برای تولید هم زمان چیپ های موردنیاز، ارزش بسیار بالایی را کسب خواهد کرد. در صورتی که در اسنپدراگون 855 از لیتوگرافی 7 نانومتری استفاده شود، احتمال زیادی وجود دارد که در نسل آینده یا دو نسل آینده ی چیپ های اپل نیز شاهد استفاده از این فرآیند ساخت باشیم.

حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم که سرانجام این داستان به کجا ختم خواهد شد.

 

ورود به کانال تلگرام مجله خبری تا نود

منبع
xperian.ir
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 15 =

بستن
بستن