پزشکی و سلامتیتغذیه و سلامتیسلامتی و زیبایی

درمان های خانگی دیابت نوع ۲

درمان های خانگی دیابت نوع ۲:دیابت نوع ۲ وضعیتی است که بدن شروع به از دست دادن سلول های تولید انسولین خود می کند و همراه با آن شروع به ایجاد مقاومت در برابر انسولین موجود در بدن می کند. نقش اصلی انسولین در بدن، استفاده از گلوکز برای تولید انرژی است.

 

در حال حاضر اگر انسولین کار خود را درست انجام ندهد، سطح قند خون افزایش یافته  و هایپرگلایسمی رخ می دهد؛ که به معنی افزایش قند خون است. دیابت نوع ۲ یک بیماری پیشرونده است و منجر به  عوارض چندگانه مانند بیماری های قلبی عروقی، رتینوپاتی، نوروپاتی و غیره می شود و یکی از دلایل عمده مرگ و میر است. بنابراین،باید کنترل قند خون انجام شود. تعداد زیادی از داروها برای دیابت وجود دارد؛ با این وجود بهتر است از داروهای طبیعی و گیاهی به همراه داروهای دیگر استفاده کنید تا  قند خون بالا درمان شود. همیشه باید به خاطر داشته باشید که این گیاهان یا عوامل طبیعی جایگزین دارو نمی شوند، اینها فقط کمک میکنند تا دیابت تا حدی کنترل شود  نگاهی به داروهای مختلف طبیعی گیاهی برای مدیریت دیابت بیاندازیم.

 

رژیم غذایی  را به صورت هوشمندانه برنامه ریزی کنید

درمان های خانگی دیابت نوع ۲:کاهش کربوهیدرات (نان، شکر، سیب زمینی و غیره) و افزایش مقدار فیبر در رژیم غذایی است.  همچنین باید از خوردن میوه هایی مانند هندوانه، چیکو و انگور که دارای محتوای قند بالا هستند بپرهیزید. همچنین بهتر است غذا های کمتر  را در فواصل زمانی کوتاه تر مصرف کنید. این به کنترل قند خون کمک می کند. افزایش سطح فیبر در مواد غذایی باعث جذب کربوهیدراتها می شود؛ این امر منجر به کنترل بهتر گلیسمی می شود.  باید به شدت از نوشیدنی های شیرین مانند شیر طعم دار و نوشابه های گازدار اجتناب کنید. همراه با غذا های برنامه ریزی شده، حفظ یک شیوه زندگی سالم و ورزش روزانه کمک زیادی به حفظ سطح قند خون میکند.

کدوی قلیانی

درمان های خانگی دیابت نوع ۲:کدوی قلیانی یا همان بطری شکل موثر ترین سبزیجات است که می تواند در طول دیابت نوع ۲ مفید واقع شود. این کدو  در بازار  در طول سال به راحتی در دسترس است. نوشیدن اب این کدو در صبح با معده خالی در کنترل قند خون بسیار موثر است

ریحان

درمان های خانگی دیابت نوع ۲:ریحان بسیار مقدس است و از آن بعنوان گیاه سحر و جادو  یاد شده است برای بسیاری از بیماریها موثر است همچنین ریحان باعث کاهش التهاب در بدن می شود و در درمان دیابت هم بسیار موثر است

شنبلیله

 

درمان های خانگی دیابت نوع ۲:یک  برگ سبز است که غنی از الیاف است. سطح قند خون را  کنترل کرده و حتی  جذب کربوهیدرات  را کاهش می دهد.

 

دارچین

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که دارچین سطح قند خون را کاهش می دهد.  که برای کاهش مقاومت به انسولین و در نتیجه حساسیت انسولین را در بدن افزایش می دهد.

 

 

پیاز و سیر

استفاده از پیاز  و سیر خام برای مبتلایان به دیابت بسیار توصیه شده است. اینها غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها و عوامل خاصی هستند که بطور طبیعی از  قلب  محافظت می کنند. این مواد غذایی حاوی مواد شیمیایی خاصی هستند که ترشح انسولین را از پانکراس  بهبود می بخشد.
 

آلوئه ورا

آلوئه ورا زمانی که همراه با داروهای کاهش دهنده گلوکز مصرف می شود ( سولفونیل اوره ها) به عنوان افزودنی به آن داروها  فعال می شوند. در بعضی موارد حتی دوز داروهای ضد دیابتی که همزمان استفاده می شود را کاهش می دهد.

زنجبیل

زنجبیل دارای  فواید عالی  و شناخته شده ای است و همچنین در کاهش سطح گلوکز خون موثر است. مصرف منظم  آن بیشتر مفید است.

بامیه

بامیه  جزو سبزیجاتی است که زیاد استفاده می شود ولی شاید نمی دانستید که داروی دیابت است بامیه در کاهش مقاومت به انسولین هم موثر است

بطور کلی گیاهان دیابت را کنترل می کنند و برخی حتی در جلوگیری از عوارض مرتبط با دیابت کمک می کنند. این کنترل بر عوارض  خودشم بسیار مهم است  زیرا افزایش قند خون برای رگ های خونی سم است و زمانی که سطح قند خون بالا است، مویرگ ها و رگ های خونی  تحت تاثیر قرار می گیرند. این به  دیواره های رگ خونی  آسیب می رساند و باعث عوارض می شود. بنابراین، اگر  سطح گلوکز خون را کنترل  کنید؛  می توانید از عوارض آن  نیز جلوگیری کنید.

 

منبع: دکتر سلام

 

برچسب ها
بستن
بستن